Samorządowy Serwis Internetowy Gminy Rędziny

maja
Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

O klubie

logo-niebieskiKlub LKS Lotnik Kościelec powstał w 1966 roku, na podwalinie powstających wówczas bardzo licznie klubów sportowych, które należały do zrzeszenia LZS. Inicjatorami powstania byli trzej mieszkańcy Kościelca: Lech Świerczyński, Jerzy Reterski i Kazimierz Kowalczyk. Nazwa została zaczerpnięta od pobliskiego lotniska, na którym stacjonowało wojsko z 10 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK (1963-2000) w Łasku, nazwa klubu istnieje do dnia dzisiejszego. Pierwszym prezesem został pan Jerzy Reterski, a po nim funkcję tę pełnili Andrzej Świerczyński, Stanisław Strzecha, Józef Krawczyk, Tadeusz Kik, Stanisław Strzecha, Stanisław Stępień, Bogdan Gonera, Grzegorz Palacz, Alfred Chobot, a obecnie funkcję tę pełni od roku 2007 Michał Kaźmierski. Boisko powstało w miejscu, gdzie stały stodoły, które należały do kompleksu dworskiego z końca XIX wieku właścicieli ziemskich Wereszczyńskich. Teren ten jest oddany klubowi w dzierżawę na okres 100 lat z rocznym okresem wypowiedzenia przez Urząd Gminy Rędziny. Miejsce na szatnie zostały udostępnione w budynku OSP i były to dwa pomieszczenia o powierzchni 20 m2 każde. Pierwszą sekcją jaka powstała w klubie była sekcja piłki nożnej, w której występowali mieszkańcy Kościelca, oraz okolicznych miejscowości. W roku 1976 powstała za sprawą pana Henryka Kubana sekcja łucznicza. Zakupiono trochę sprzętu i rozpoczęły się treningi. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, już rok później dwie zawodniczki reprezentowały klub w Spartakiadzie Młodzieży w Łodzi. W roku 1979 również brały udział w Spartakiadzie już z lepszymi wynikami. Największy sukces został odniesiony przez pana Mirosława Kubana, który w sezonie 1980/1981 został wicemistrzem Polski Szkół Rolniczych w kategorii junior młodszy, lecz z powodów finansowych sekcja musiała zostać rozwiązana. Początki działalności klubu to gra w klasie C do roku 1971, w którym to udało się awansować do klasy B, a w roku 1981 wywalczono awans do klasy A.

www: http://lotnik-koscielec.pl