Zajęcia dla dzieci w ramach tegorocznych ferii zimowych mogą być organizowane w bardzo ograniczonym zakresie i ścisłym reżimie sanitarnym. O to, żeby uczniowie w naszej gminie się nie nudziłi, zadbały nasze placówki oświatowe.
W tym roku ferie zimowe we wszystkich województwach odbywają się w tym samym terminie, czyli 4-17 stycznia. Taką decyzję podjął rząd RP w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i uniknięcia ponownego wzrostu liczby zakażeń. W związku z tym wydano też dość rygorystyczne wytyczne na temat tego kto i w jaki sposób może organizować dzieciom wypoczynek w czasie ferii.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki w okresie tegorocznych ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie na terenie kraju i tylko w dwóch formach. Mowa o półkoloniach dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV SP oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych. Tym razem niemożliwe są wyjazdy na obozy zimowe – w góry czy na narty.
Grupy tylko do 12 osób
We wspomnianych dwóch dopuszczonych formach wypoczynku, za organizację mogą odpowiadać wyłącznie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
Półkolonie mogą być organizowane tylko w szkołach lub placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa. Zajęcia mogą się odbywać w salach świetlicowych, salach dydaktycznych i salach gimnastycznych, które zapewniają zachowanie dystansu społecznego. Jedna grupa uczestników półkolonii powinna przebywać w wyznaczonej i stałej Sali, a jej liczebność nie może przekroczyć 12 uczestników. Skład grupy ma się nie zmieniać. Grupa powinna też mieć swojego stałego wychowawcę.
W zajęciach mogą uczestniczyć wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Rodzice powinni zapewnić dziecku indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni publicznej.
Wszystkie wytyczne sanitarne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, można znaleźć na stronach rządowych.
Zajęcia w Koninie i Rędzinach
Jeśli chodzi o gminę Rędziny, organizacji zajęć dla dzieci w formie półkolonii podjęły się Szkoła Podstawowa w Koninie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rędzinach.
W przypadku Konina, zajęcia odbywają się w jednej grupie, zgodnie wytycznymi liczącej sobie maksymalnie 12 osób (tylko uczniowie SP w Koninie). 7 stycznia w godzinach 9.00–14.15 dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach dotyczących kreatywności i cyfrowego świata, w piątek 8 stycznia w tych samych godzinach natomiast zaplanowano atrakcje związane z bajkowym światem i emocjami. Działo będzie się również w przyszłym tygodniu. Najpierw w poniedziałek 11 stycznia w godz. 9.00-13.15 odbędą się zajęcia pn. „Matematyka na każdy dzień”, a dzień później w tych samych godzinach dzieci poćwiczą rysowanie zwierząt.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rędzinach organizuje półkolonie w porozumieniu z Fundacją Cemex.
– Uczniowie korzystają z warsztatów kreatywności, warsztatów w cyfrowym świecie i świecie realnym, w świecie Emocji, odbywają się też zajęcia sportowe, taneczne i plastyczne. W organizowanych półkoloniach w naszej placówce mogli wziąć udział uczniowie z terenu naszej Gminy, jednakże zgłosili się uczniowie tylko z naszej placówki – poinformował ZSP nr 1.
Świetną zabawą okazało się wykonanie masek karnawałowych oraz innych rekwizytów.
– Zostały one potem zostały wykorzystane w zabawie w fotobudkę. Podczas tej zabawy dzieci stworzyły niepowtarzalne portrety – podkreśliła szkoła „na górce”.
Fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rędzinach