Regionalny Funduszu Gospodarczy SA w Częstochowie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Częstochowie zawarły akty notarialne powołujące Jurajski Agro Fresh Park SA, czyli spółkę celową, która wybuduje i będzie zarządzać giełdą hurtu rolno-spożywczego w Kościelcu. Tymczasem gmina Rędziny projektuje drogę dojazdową do giełdy, która powstanie w przyszłym roku.
Zapowiadane od dłuższego czasu powołanie spółki celowej ma kluczowe znaczenie pod względem postępów w realizacji procesu inwestycyjnego. Teraz, kiedy spółka nosząca taką samą nazwę co planowany kompleks rolno-spożywczy, czyli Jurajski Agro Fresh Park, została już ukonstytuowana, ruszyć powinny prace projektowe. Ich finisz oraz uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na przyszły rok, natomiast rozpoczęcie samej budowy w 2022 r.
Jak już wielokrotnie informował RFG, zaplanowano wykonanie czterech wielkopowierzchniowych hal po ok. 10 000 m2 każda, wraz z obiektem administracyjno-biurowym, zadaszeniami producenckimi i infrastrukturą towarzyszącą. Pierwszy etap budowy, którego finalizacja planowana jest na 2023 r., powinien objąć dwie hale i cała infrastrukturę towarzysząca, drogi natomiast dwie kolejne, ukończone w 2025 r.
Na majątek nowopowstałej spółki składa się w sumie 280 ha gruntów. Oprócz terenów, na których powstanie giełda, to także 88 ha w częstochowskiej Rząsawie przy węźle autostrady A1, gdzie planowane jest utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej oraz 138 ha gruntów rolnych w Lubojence, stanowiących część zaplecza producenckiego dla giełdy.
Wpływy z podatków i nowe miejsca pracy
Powstanie Jurajskiego Agro Fresh Parku przyniesie duże korzyści naszej gminie. Wójt Paweł Militowski zresztą od dawna podkreśla, że okolice lotniska Rudniki to świetna lokalizacja dla takiej inwestycji.
– Trzymamy kciuki za szybką realizację JAFP, bo to inwestycja, dzięki której gmina będzie otrzymywała dodatkowe środki z podatków – zwraca uwagę wójt.
Paweł Militowski przypomina też, że otwarcie unikatowej giełdy rynku rolno-spożywczego w skali nie tylko regionu, ale i kraju (jak zaznaczają pomysłodawcy) umożliwi uruchomienie kilkuset miejsc pracy, które będą mogli zająć m.in. mieszkańcy gminy.
Droga dojazdowa już w 2021 r.
Można zresztą powiedzieć, że w tej potężnej rolno-spożywczej inwestycji nasza gmina będzie też miała swój udział w postaci wykonania około pół kilometra drogi, który umożliwi dojazd do giełdy z autostrady A1. Opracowała już koncepcję i aktualnie jest na etapie projektowania tego odcinka, który będzie stanowił zarazem dojazd do terenów inwestycyjnych w Kościelcu.
– Wierzymy, że powstaną tu kolejne zakłady pracy, które dadzą zatrudnienie naszym mieszkańcom oraz zapewnią dodatkowe wpływy z podatków do budżetu gminy – podkreśla wójt Paweł Militowski. – Budowę drogi planujemy zrealizować w 2021 roku – dodaje.
Jest ona ważna również z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców. Alternatywna droga sprawi, że główny ruch pojazdów do giełdy i nie tylko, nie będzie odbywał się pod ich oknami.
Wizualizacja Jurajskiego Agro Fresh Parku (Fot. RFG SA).